1289129012881291
 

Anvendelsen af SmartPhones på golfbanen

1637

Smartphones, afstandsmålere og Lokale regler

Mange spillere har en smartphone, som de ønsker at bruge til afstandsmåling, men må man det?

Ja, det vil generelt være tilladt. Medmindre smartphonen har et termometer eller en vindmåler, er den lovlig.

Har smartphonen et kompas, er det ikke længere et problem, og kompasset må gerne bruges under runden. (Decision 14-3/4). Heller ikke et vaterpas, fastinstalleret eller downloadet, gør smartphonen ulovlig at bruge, så længe man ikke bruger vaterpasset under runden.
At smartphonen kan gå på nettet er ikke i sig selv en overtrædelse. Man må bruge oplysninger hentet fra nettet undervejs, så længe Reglerne ikke overtrædes, bl.a. må man gerne hente vejrudsigten, også selvom vejrstationen står på marken ved siden af banen.
Har smartphonen ikke de ulovlige applikationer, må den anvendes som afstandsmåler, og den må også gerne indeholde en baneguide, et elektronisk scorekort og alle statistiske oplysninger, man havde adgang til før runden.
Der er dog er par ting, der kan gøre selve det installerede afstandsmålerprogram ulovligt, for har programmet et køllevalgsmodul, en slopefinder eller udarbejder programmet løbende statistik som vises til spilleren under runden, er programmet ulovligt at bruge.
Opsamling af statistik til brug efter runden eller til brug på næste runde er fint.

Brug af smartphones til andet end afstandsmåling

Når spilleren ikke bruger sin smartphone som afstandsmåler, er der ingen begrænsninger i hvilke applikationer, der må være i den.
Selvom der er et termometer eller en vindmåler, må man gerne notere sine scores på apparatet, slå op i en downloadet Regelapplikation, kigge i en elektronisk baneguide eller ringe fra den, dette er tilladt efter Golfreglerne.
Man må naturligvis ikke bruge termometeret, vindmåleren, eller et vaterpas under runden, men det er ikke en overtrædelse af Golfreglerne, at disse ting er i apparatet, så længe det ikke bruges til at måle afstand. Det er heller ikke ulovligt at der er kamera og video i smartphonen, men optager man video/tager billeder af golfsving eller lignende under selve runden, og ser på det under samme runde, er det en overtrædelse af Regel 14-3.
Man kan ikke diskvalificeres eller få straffeslag for at have en mobiltelefon med på banen, og det er ikke tilladt at lave en Lokal regel eller en turneringsbetingelse, der siger dette.
Der er en anden sag, hvis en spiller gentagne gange bevidst generer andre med mobilsnak (eller snak i det hele taget) eller hvis mobilen ringer adskillige gange, uden spilleren gør noget for at stoppe det. Ringer en telefon en enkelt gang eller to er det ikke et brud på Reglerne.
Vejle Golf Club ønsker ikke at lave ordensregler omkring brug at telefon, da vi mener at vore medlemmer er selv har den fornødne selvrespekt omkring dette. Skulle det hen af vejen vise sig at vore formodninger ikke holder stik, vil vi forretage det fornødne.


Lokale Regler om mobiltelefoner og afstandsmålere

Der skal være en Lokal Regel om afstandsmåling, før det er lovligt at bruge en afstandsmåler under en tællende runde, det har Vejle Golf Club også.

Den korte version er skrevet på bagsiden af scorekortet, med henvisning til opslaget på opslagstavlen.

Den fulde version er ophængt på opslagstavlen.

 

Regel- og handicapudvalget

Februar 2014
Vejle Golf Club

Niels Svenningsen