1289129012881291
 

Bunker fyldt med vand

Spørgsmål:

Bunkeren ved green på Parken 9 var i dag fyldt med vand. Det var ikke muligt at spille bolden et tørt sted i bunkeren uden at komme tættere på flaget. hvordan er reglerne? På forhånd tak.

mvh Bodil T. Pagh

 

Svar

Hvis en spillers bold ligger i tilfældig vand i en bunker kan spilleren få lempelse uden straf i. h. t. Regel 25-1b(ii)(a). Bolden skal droppes i bunkeren. Det er muligt at spilleren ikke kan opnå fuld lempelse, men må nøjes med f. eks.  cc cm vand i stedet for f. eks. 10 cm

Såfremt spilleren vil droppe ud af bunkeren koster det et straffesag. Regel 25-1b (ii)(b)

Såfremt en bunker er fyldt med vand, således det er umuligt at droppe et sted i bunkeren, er spilleren tvunget til at droppe udenfor bunkeren med et straffeslag

Venlig hilsen 

Regel- og handicapudvalget