1289129012881291
 

Frit drop fra sti?

Spørgsmål
Vedr. parken hul 6. Hvis bolden ligger på venstre side af stien op mod skåningen. Så har man frit drop - men må det være til højre ude på græsset eller skal det være til venstre op af skråningen? (Hvis bolden bare var landet på skråningen så skal man jo spille den derfra.)

Karin Jørgensen 27-2507

 

Svar
Nej du må ikke droppe ud til højre på græsset, hvis du er højrehåndet. Måske hvis du er venstrehåndet.
Spørgsmålet opstår altid, hvor er nærmeste punkt for lempelse. Her skal noteres fuld lempelse.
Fuld lempelse er når man tager sin stance med i udmålingen.
Vi har prøvet at lave en skitse, der måske giver en bedre mening.
Afstanden mellem, bolden punkt A, og punkt C skal være kortere end afstanden fra punkt A og ud til venstre, hvor stien ender
I dette eksempel skal der droppes på skråningen, hvis man er højrehåndet,
Tilsvarende med bold B og punkt D.
Så, fastsæt nærmeste punkt for lempelse, hvor egnen ikke er.( sving,stance m.m)
Ikke nærmere hullet og ikke i en hasard eller på greenen
Drop indenfor en køllelængde.
Regel 24-2

Some description