1289129012881291
 

Prøveput?

Spørgsmål:

Hej. Vi spillede en turnering forleden dag og kom til at diskutere, om det er tilladt at prøve putte på en green på selve banen inden start? Er der forskel på, om det er slag- eller hulspil, hvorvidt det er ok?

Hilsen
Lene Krüger

Svar:

Ja der er forskel på om der spilles hul- eller slagspil.
Hulspil, her må man øve sig hele dagen igennem
Man må prøvespille banen samme dag som man skal spille turnering
på samme bane.
Det forholder sig anderledes i slagspil.
Her må man ikke prøvespille, putte eller noget som helst på banen
samme dag der skal spilles turnering.
Der er dog en undtagelse.
Det er tilladt at øve sig i at putte eller chippe på eller nær
første teested. Ligeledes må man jo benytte alle træningsområder

Regel 7-1 og 7-2
 
Venlig hilsen
Regel- og handicapudvalget