1289129012881291
 

Spil til forkert bold

Spørgsmål
Hvis en spiller spiller en andens bold og den anden spiller bagefter soiller den førstes bold og det først opdages lidt senere. Får de så begge 2 strafpoint, eller vil det kun være den første?

 

Svar.....

Hulspil 
Hvis der er tale om hulspil, taber den spiller hullet, der først slår til en forkert bold.Regel 15-3a
 
Slagspil
I slagspil pådrager spilleren sig to strafslag. det gør den/ de andre spiller sig også. Slaget tilden forkerte bold tæller ikke. Ejeren af den forkerte bold skal placere en bold på det sted hvorfra den forkerte bold blev spillet.
Spilleren skal  rette sin fejl ved at spille den rigtige bold. Hvis fejlen ikke bliver rettet inden næste teeslag bliver spilleren diskvalificeret. Hvis det er sidste hul skal fejlen bekendtgøres
inden green forlades.

Med venlig hilsen
Regel- og handicapudvalget