TLF. 75 85 81 85

IBÆKVEJ 46, 7100 VEJLE

Bunkers - må man glatte sandet?

Onsdag 29. januar 2020

Må man udglatte sandet i bunker?

A og B`s bold ligger i samme bunker, med B`s bold længere væk fra hullet. B spiller sin bold og laver derved nogle fodspor tæt på A`s bold. Inden A spiller sin bold, udglatter han sandet til den tilstand, der var da bolden kom til at ligge stille i bunkeren. Må A det?

 

Svar
Ja, regel 12.2b2 siger dette er ok, men man må ikke forbedre lejet så meget at det påvirker slaget.

Man må endda stå i bunkeren og læne sig op af riven.