TLF. 75 85 81 85

IBÆKVEJ 46, 7100 VEJLE

Præcisering Regel 10.2b (3)

Onsdag 29. januar 2020

Spørgsmål?

Må man bruge sin putter til at hjælpe med stancen på green?

 

Svar:
Du må ifølge regel 10.2b(3) IKKE anvende objekter som støtte til at indtage din stance. F.eks. placere et jern i græsset, sætte en tee eller lignende. Dette gælder ikke kun på green men på hele banen.

Regel 10.2b((3)1 tillader dog at du placerer kølle, jern eller putter umiddelbart bag bolden og efterfølgende indtager din stance. (Gælder naturligvis ikke i bunkers)

/Regel- og handicapudvalget
11.04.19