Fredag 04. september 2026
Så er efteråret over os, og himlens sluser står vidt åben.
Det giver os golfspillere lidt gener, når der samler sig vandpytter på banen.
Her hjælper golfreglerne os heldigvis - efter Regel 16 må vi nemlig tage lempelse uden straf
i hele det generelle område, dette gælder for unormale baneforhold, herunder også tilfældigt vand.
Regel 16.1b - gælder på fairway og i rough. Fremgangsmåden er at man finder nærmeste punkt for fuld lempelse fra området med tilfældigt vand (synligt vand, når man tager sin stance) ikke nærmere hullet, herfra har man et lempelsesområde på 1 køllelængde, igen, ikke nærmere hullet.
Regel 16.1c - lempelse for bold i bunker. Her gælder det samme som ovenfor, Hvis der ikke findes et sådant nærmeste punkt for fuld lempelse i bunkeren, må spilleren alligevel tage denne lempelse ved at bruge punktet for størst mulig lempelse i bunkeren som referencepunkt.
Endelig må man med 1 strafslag tage lempelse tilbage på flaglinjen
Regel 16.1d - Lempelse for bold på greenen
Hvis en spillers bold er på greenen og der er gene fra et unormalt baneforhold på banen, må spilleren tage lempelse uden straf og placere den oprindelige bold eller en anden bold på stedet for nærmeste punkt for fuld lempelse ved at bruge fremgangsmåderne for at genplacere en bold efter Reglerne 14.2b(2) og 14.2e.
Det nærmeste punkt for fuld lempelse skal enten være på greenen eller i det generelle område.

Hvis der ikke findes et sådant nærmeste punkt for fuld lempelse, må spilleren alligevel tage denne lempelse uden straf ved at bruge punktet for størst mulig lempelse som referencepunkt, som enten skal være på greenen eller i det generelle område.
Med venlig hilsen
Erik Nielsen
Regel-ogHandicapudvalget