TLF. 75 85 81 85

IBÆKVEJ 46, 7100 VEJLE

VGCs traditionsrige eliteturnering

Onsdag 25. juni 2025

Der spilles Vejle Matchen i weekenden 

Vejle Golf Clubs traditionsrige eliteturnering, der er spillet hver sommer siden 1978, hvor klubben kunne fejre, at den var blevet en ”voksen” 18 hullers bane.
Der er otte dygtige deltagere fra VGC i feltet, og der startes ud fra kl 7.00 lørdag morgen på Sletten/Parken, hvor der venter 54 hullers slagspil. Der vil være cut efter lørdagens 2 runder, og 30 herrer går videre til finalen søndag.


Josephine Bertelsen er eneste kvindelige deltager fra VGC, der stiller til start, blandt i alt otte kvinder, og de starter lørdag fra kl. 8.40. Vinderne i begge rækker findes søndag eftermiddag. Der spilles om en vandrepokal, som vindes af spilleren med den laveste bruttoscore, samt en præmiepulje på 25.000 kroner.


Vi opfordrer klubbens medlemmer til at komme og se de dygtige spillere i aktion – og naturligvis gerne give lidt ekstra support til VGC-spillerne – der bliver masser af flot golf at kigge på!