TLF. 75 85 81 85

IBÆKVEJ 46, 7100 VEJLE

Tusind tak for hjælpen

Onsdag 06. maj 2026

Tirsdag aften var der opsamling af bolde omkring Driving Range, og 12 friske medlemmer troppede op for at hjælpe i en times tid. 
"Der blev arbejdet målrettet, og jeg skønner, at vi fik fundet omkring 4.000 bolde i skovbunden, som nu igen kan indgå i boldmaskinens kapacitet. Der ligger dog fortsat mange bolde omkring rangen, bl.a. ser det ud til, at nogle flere af vores medlemmer er i stand til at slå bolde ud over hegnet i bagenden af rangen, og dem vil vi jo gerne have fat i igen", fortæller Thorkild Høj på vegne af Baneudvalget.

De ihærdige hjælpere fik som tak for indsatsen dejlig aftensmad i restauranten, hvor der også blev snakket om det kommende arbejde med at lave Trackman Range. Her er forventningen, at det spændende nye anlæg kan tages i brug i løbet af august måned.  
Det er højsæson for at slå bolde på driving range, og Baneudvalget vil indkalde til en ny omgang boldopsamling om en måneds tid.